Home » Blog » Zagęszczenie słów kluczowych. Czy to ma znaczenie?

Zagęszczenie słów kluczowych. Czy to ma znaczenie?

gęstość słów kluczowych a copywriting

Gęstość słów kluczowych to najprościej rzecz ujmując liczba powtórzeń danej frazy kluczowej na stronie jako procent całkowitej liczby słów na stronie. Jedni specjaliści uważają to za niezbędny element dobrego copywritingu. Dla innych jest to przeżytek, a liczy się przede wszystkim jakość tekstów. Kto ma rację?

Jakie jest odpowiednie zagęszczenie słów kluczowych?

Powielanym ideałem jest gęstość słów kluczowych wynosząca około 1-2%. Wówczas słowo kluczowe powinno pojawić się od jednego do dwóch razy na 100 słów. Jest to wystarczające, aby dać robotom wyszukiwarek znać, jakiej frazy dotyczy tekst.  Nie jest to tylko i wyłącznie liczba słów kluczowych na danej stronie. Można to określić jako stosunek całej treści do określonej frazy kluczowej.

Na przykład, naszym słowem docelowym jest „dobry copywriter”. Jeżeli słowo kluczowe pojawia się trzy razy w 300-wyrazowym poście, gęstość słów kluczowych wynosi 1%. Jeśli pojawia się sześć razy w 300-wyrazowym poście, gęstość wzrasta do 2%. Im procent jest wyższy, tym wybrane słowo kluczowe pojawia się w większej ilości na stronie internetowej.

Gdzie w tym wszystkim SEO?

Gęstość fraz kluczowych jest ważna pod kątem SEO. Roboty Google starają się dopasować zapytanie użytkownika do najlepiej dopasowanych stron internetowych. Aby wybrać takie witryny do określonego zapytania, Google musi zrozumieć, o czym jest dana strona internetowa. Wysokie zagęszczenie fraz kluczowych jest dla Google sygnałem, że stosujesz niedozwolone praktyki i upychasz frazy.

Wysoka jakość treści to podstawa

Kiedyś popularne było upychanie fraz w tekście. Im więcej, tym lepiej. Nikt nie sprawdzał częstotliwości występowania. Powstawały teksty sztuczne i najeżone słowami kluczowymi. Teraz dla Google liczy się przede wszystkim jakość treści. Możesz starać się zachować ową gęstość w rozsądnym stosunku procentowym. Jednak, jeżeli artykuły na blogu lub opisy produktów nie będą miały wartości, tracisz czas.

Agencje marketingu internetowego wymagają od SEO-copywriterów ścisłego trzymania się wytycznych: np. fraza „profesjonalne opisy produktów do sklepów internetowych” ma być użyta raz na x znaków ze spacjami. Do tego użycie każdej frazy przynajmniej raz w wersji nieodmienionej plus zdania nie mogą być dłuższe niż 20 słów. Czasem jednak jest to aż przesadne, co wpływa na końcowy rezultat, albo w efekcie odrzucenie tekstu. Osoby piszące tekst na bloga, czy opisujące produkt, mają bardzo utrudnioną pracę. Muszą starać się dostosować ilość wystąpień słowa kluczowego na określoną ilość znaków ze spacjami. Dlatego takie przesadne podchodzenie do zagęszczenia słów powinno ustąpić miejsca tekstom na jak najlepszym poziomie. Google nagradza strony internetowe, które dbają o naturalne występowanie słów kluczowych. Wtedy można liczyć na lepsze pozycje w wyszukiwarce dla tego konkretnego słowa kluczowego, o ile jest ono połączone z wysokiej jakości treścią. Na tym warto się skupiać przede wszystkim. Konkurencja nie śpi, a czekanie tygodniami na tekst przez klienta może mieć zgubny wpływ na cały biznes.