Home » Blog » 5 trendów SEO w 2021 roku

5 trendów SEO w 2021 roku

Na co zwrócić uwagę w roku 2021? Jakie trendy będą królować? Czy content nadal jest królem?

Trend SEO nr 1. Core Web Vitals

Jednym z elementów użyteczności jest Core Web Vitals, który Google zamierza wprowadzić w maju 2021. Zmiana nadejdzie wraz z aktualizacją Google Page Experience Update. Core Web Vitals jest tym, co Google uważa za istotne dla ogólnego wrażenia użytkownika strony internetowej. Wskaźnik użyteczności strony wyszukiwania będzie jednym z głównych czynników wpływających na SEO. Im większą użyteczność według Google będzie miała dana strona, tym lepsza pozycja w wyszukiwarce. Jakie parametry będą kluczowe?

  • LCP (Largest Contentful Paint) wydajność wczytywania witryn. To szybkość ładowania głównej, największej treści wizualnej na danej stronie internetowej. Czas ładowania strony nie powinien przekraczać 2,5 sekundy.
  • FID (First Input Delay), czyli pomiar wydajności. To opóźnienie czasowe między pierwszym kliknięciem interaktywnego elementu na stronie a odpowiedzią serwera. Czas FID (czas wydajności) powinien być krótszy niż 100 milisekund. Inaczej rzecz ujmując, to czas, po którym można wykonać pierwsze działanie już po załadowaniu.
  • CLS (Cumulative Layout Shift), czyli stabilność danej strony internetowej. Stabilność treści wizualnej obliczana jest na podstawie przemieszczenia elementów na stronie bez interakcji, udziału użytkownika. Na przykład przycisk zostaje upuszczony, czy dochodzi do poruszenia się tekstu. CLS to po prostu nieoczekiwane przesunięcie elementów strony internetowej, gdy strona jest nadal pobierana. Maksymalna dopuszczalna wartość to 0,1.

    Trend SEO nr 2. Optymalizacja witryny pod kątem wymagań Google EAT

    EAT, czyli Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness / Fachowość, Autorytatywność, Wiarygodność. EAT ma szczególne znaczenie w treściach eksperckich i specjalistycznych i dotyczy zasobów, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie, kwestie finansowe. To także witryny medyczne, prawne, informacyjne. Żadna z tych stron nie może wprowadzać w błąd, czy przedstawiać niesprawdzone, niewiarygodne informacje. Witryna zoptymalizowana pod kątem EAT powinna zawierać linki do oryginalnych źródeł. Treści na danej stronie muszą być regularnie redagowane, przeglądane i aktualizowane. Ważne, aby regularnie demonstrować Google swoją eksperckość, pokazywać swoją wiedzę i dzielić się nią. Nie należy zapominać o zabezpieczeniu strony i używaniu HTTPS, jak i publikacji imienia i nazwiska autora tekstu.

Trend w SEO nr 3. Zapytania z długiego ogona

Long tail to zapytania rzadziej wyszukiwane, ale bardziej konkretne. Skupiając się na takich zapytaniach, docieramy do użytkowników wyszukujących konkretną frazę. Konkurencja jest ogromna w każdej branży i pozycjonowanie na słowa ogólne może nie przynieść żadnego efektu. Jednak nacisk i pozycjonowanie pod kątem long tail może pozwolić skutecznie przegonić konkurencję. Osoba, która przez takie zapytanie trafi na naszą stronę, jest bliższa dokonania zakupu, aniżeli osoba, która trafi na stronę przez frazę ogólną. Zapytania long tail (z długiego ogona) to frazy składającej się z 3 i więcej słów. Przykładem long tail jest np. krzesło obrotowe do biura z gumowymi kółkami, czy krzesło biurowe obrotowe z siatką, a nie fraza ogólna o dużej konkurencji: krzesło biurowe, czy krzesło obrotowe.


Trend SEO nr 4 Wysokiej jakości content

Content is King będzie aktualne i w tym roku. Profesjonalne i wysokiej jakości na stronie internetowej dalej będą wiodły prym w SEO. Krótkie wpisy na blogu, lanie wody i pisanie dla pisania, nie pomogą w wypozycjonowaniu witryny. Im dłuższa treść, tym lepiej. Długie artykuły powyżej 3000 znaków, podzielone na akapity, zawierające nagłówki H2, H3, pozwalają generować większy ruch. Istotna będzie trafność zapytań, tworzenie treści odpowiadającym zapytaniom Internautów.


Trend SEO nr 5 Optymalizacja pod kątem zapytań głosowych Google

Użytkownicy szukają konkretnych odpowiedzi na swoje zapytania, nie tylko wpisując hasło w wyszukiwarce. Wystarczy wziąć telefon i powiedzieć: “OK, Google. Jaka jest temperatura w Warszawie?”. Wyszukiwanie głosowe to dostęp do danej informacji prosto, szybko i wygodnie. Oczekuje się, że w 2021 r. to właśnie wyszukiwanie głosowe będzie głównym trendem SEO.

Podsumowanie:

Wcielając trendy SEO na rok 2021, należy w pierwszej kolejności zająć się witryną. Poprawa designu i szybkości ładowania to podstawa. Dobrej jakości strona docelowa ma przecież także kluczowe znaczenie podczas wdrażania reklam Google Ads, czy Facebook Ads. Budowa wizerunku profesjonalisty nie jestem trendem nowym, aczkolwiek wysokiej jakości treści, w tym systematyczna publikacja artykułów na blogu firmowym i uwzględnienie fraz z długiego ogona pozwoli na długo pozostać nam w grze.