Home » Blog » Tani copywriter, czyli złudzenie oszczędności

Tani copywriter, czyli złudzenie oszczędności

tani copywriter freelancer

Zlecasz super tanio usługę pisania tekstów? Profesjonalny copywriter lub agencje marketingowe oferują wyższą cenę? Pozornie nie ma w tym nic złego. Nie masz żadnych podejrzeń co do niskiej ceny. Uważasz, że to inni zawyżają stawki. Skoro można zyskać teksty za kilka złotych, to czy nie warto z tego skorzystać? Niekoniecznie…

Dostajesz to, za co płacisz

Młodzi i niedoświadczeni copywriterzy mają tendencję do zaniżania stawek. Niestety na ogólnodostępnych portalach zarejestrować może się każdy. Bez doświadczenia i portfolio. Bez znajomości zasad copywritingu i biegłości w posługiwaniu się językiem polskim. Takie osoby po prostu oferują swoje usługi freelancerskie. Przecież pisać każdy może… Nikt nie będzie tu jednak poświęcać czasu na dokładne zapoznanie się ze stroną internetową Twojej firmy. Taki „copyrighter” nie wykona researchu konkurencji czy słów kluczowych. Po prostu nie będzie koncentrować się za kilka złotych na tym, czy tekst jest przyjazny pod kątem pozycjonowania. Płacisz, zlecasz i wprowadzasz tekst na stronę. Niestety w przypadku chęci zgłoszenia poprawek, możesz nie mieć już do kogo się zwrócić. Niepewny „kopirajter” może przepaść i więcej nie odpisać na Twoje wiadomości mailowe.

Tą drogą zlecenia podążają też duże agencje marketingu internetowego, które stawiają przede wszystkim na ilość. Zlecenia copywritingu publikują na portalach, co zwiększa ich dobowe moce przerobowe. Mydlenie oczu najwyższą jakością tekstów jest niestety rzeczywistością. Na portalach dla copywriterów bez problemu znajdziemy przedstawicieli firm SEO i agencji digital marketingu. Teksty swoich klientów, oddają w ręce całkowicie przypadkowych osób. Za żenujące stawki, niejednokrotnie poniżej 3 zł za 1000 ze spacjami, publikują zlecenia do wykonania. Żadnych wyrzutów sumienia. Ważna jest szybkość i ilość. Dlatego należy pozostać czujnym. Nie zawsze duża firma, czy kreujący się na wielkiego CEO marketingowiec oznacza otrzymanie tekstów najlepszej jakości. Czasem lepiej skorzystać z usług niezależnego copywritera lub kilkuosobowej agencji copywriterskiej, prowadzącej własną małą firmę. Wyższa stawka to Twoja pewność profesjonalizmu, indywidualnego podejścia i pisania tekstów z naciskiem na jakość, a nie ilość.

tanie usługi copywritingu, portale dla copywriterów

Ceny copywritingu a rzeczywistość

Obecna kwota netto minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. przy umowie zleceniu wynosi 13,37 zł. Załóżmy jakże popularną stawkę 3 zł za tekst 1000 ze spacjami. Copywriter musiałby napisać w ciągu godziny aż 4000 znaków ze spacjami. W ten sposób osiągnąłby zadowalające wynagrodzenie. Niby możliwe, ale możesz zapomnieć o profesjonalnych treściach. Nie jest realne, aby w ciągu godziny sprostać napisaniu sensownego i na wysokim poziomie artykułu. Jednocześnie oczekuje się uniknięcia lania wody. Do tego konieczność utrzymania treści w charakterze eksperckim lub poradnikowym. Tak traktowani są copywriterzy freelancerzy, dla których copywriting jest często jedynym źródłem dochodu. Zwabiani łatwością zarobku nie zawsze zdają sobie sprawę, że pisanie za parę złotych pozbawione jest sensu. Za to nie da się przeżyć. Szkoda zużywać swój laptop i nabijać rachunki za prąd…

Podsumowanie. Jakość, a nie ilość

Przeciętnie copywriter pisze ok. 10 000 zzs dziennie. Na portalach dla freelancerów zleceniodawcy wręcz przekraczają granice przyzwoitości. Bez problemu znajdziemy liczne perełki o długości 8000 znaków ze spacjami i stawką za całość w wysokości nieco powyżej 20 zł. Czy agencjom SEO nie jest wstyd zlecać za takie kwoty pisanie artykułów dla swoich klientów? Copywriter też jest człowiekiem, ma rachunki do opłacenia i tak samo potrzebuje pieniędzy na podstawowe potrzeby życiowe. Dlatego też prawdziwi profesjonaliści szanują swój czas i ich stawki są wyższe. Chcesz zlecić usługę copywritingu: opisy produktów do sklepu internetowego lub artykuły na blog firmowy? Skieruj swoje kroki bezpośrednio do specjalistów. Zyskasz wsparcie specjalisty, który często ma odpowiednią wiedzę z zakresu SEO. Tym samym zadba o wszelkie aspekty stworzenia dobrej treści, analizę konkurencji. Zredaguje teksty przyjazne dla odbiorcy i odpowiednie pod kątem pozycjonowania w Google.