Home » Blog » Promocja firmy w Internecie bez social media?

Promocja firmy w Internecie bez social media?

Większości z nas wydawać się może, że reklama firmy bez Facebooka nie ma sensu. Większość agencji marketingu internetowego i marketerów będzie przekonywać do reklamy w social media – przecież to dla wielu firm z branży digital marketingu jedna z głównych odnóg działalności. Ile w tym wszystkim jest prawdy?

Facebookowe uzależnienie

Wiele osób nie widzi świata poza Facebookiem i wychodzi z jakże błędnego założenia, że fanpage na Facebooku wystarczy, aby prowadzić biznes. Po co wydawać pieniądze na wykonanie strony internetowej, płacić za domenę i hosting, skoro za darmo można mieć stronę na Facebooku. Takie myślenie może słono kosztować Twoją firmę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wszystkim rządzi sztuczna inteligencja. I nie jest to teoria spiskowa. Facebook przyciąga. Koszty reklamy na Facebooku są nieporównywalnie niższe od kosztów prowadzenia kampanii reklamowych w Google Ads. Dla małych reklamodawców, np. firm lokalnych, czy po prostu firm, które nie chcą wydawać majątku na reklamę w Internecie, czy nie dysponują ogromnym budżetem reklamowym, Facebook wydaje się być swego rodzaju przystanią…

Nie wszystko złoto, co się świeci

Okazuje się, że to algorytmy, a nie człowiek, decydują, czy na przekład uruchomiona reklama jest zgodna z wytycznymi Facebooka. Odpalasz reklamę, dla siebie lub jako zleceniobiorca dla innej firmy. Wszystko wydaje się być OK. Wiesz, że nie łamiesz zasad, a reklama jest zgodna z regulaminem Facebooka. Następnego dnia logujesz się na Facebook i… niespodzianka. Taki prezent od Facebooka na miły początek dnia. Konto reklamowe jest zablokowane. Blokada konta reklamowego na Facebooku to w jakże dużej ilości przypadków czysty przypadek, takie pozbawione sensu działanie i widzimisię algorytmów Facebooka.

Blokada konta reklamowego i co dalej?

Porad w Internecie na temat: „Jak odblokować zablokowane konto reklamowe na Facebooku” jest bardzo dużo. Jednak odblokować konto reklamowe wcale nie jest tak łatwo, jakby mogło się wydawać. Nie wystarczy przesłać skan, czy zdjęcie dowodu tożsamości, czy kontakt z supportem Facebooka. Aż dziwi fakt, że nadal tyle agencji marketingu internetowego stawia przede wszystkim na promocję na Facebooku. Nie wystarczą tu poradnikowe wpisy, jak nie dostać bana na konto reklamowe. To może spotkać każdego i dwukrotnie przytrafiło się naszej agencji, pomimo nie naruszenia żadnych zasad. Na dzień obecny, pomimo kilkukrotnego wysyłania zdjęcia dowodu tożsamości, kontaktu z supportem i wysyłania zgłoszeń, konto reklamowe jest zablokowane.

Reklama na Facebooku jest jak ruletka. Nigdy nie wiesz, czy tym razem to nie Twoje konto reklamowe zostanie zablokowane. Można próbować szukać sposobu, aby przechytrzyć algorytmy, zakładać kolejne konta na Facebooku, zmieniać IP, korzystać z konta innej osoby. Ale one Cię znajdą i nigdy nie wiesz, którego dnia i Twoje konto reklamowe na Facebooku padnie ofiarą facebookowej jakże sztucznej „inteligencji”…

Drugie dno promocji na Facebooku

Kiedy nie chcemy inwestować w reklamę, w tym Facebook Ads, sądzimy, że świetne posty na fanpage załatwią wszystko. Prawda jest taka, że mało kto z osób lubiących Twój fanpage będzie miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Dlaczego? Facebook ograniczył widoczność postów. Algorytm Facebooka zmienił się w 2018 r. Wszystkie te zmiany są bardzo kontrowersyjne i nie jednego marketera, bez wątpienia i obecnie, przyprawiają o ból głowy.

Już pod koniec 2019 r. średni zasięg postów na Facebooku spadł o 2,2%. To oznacza, że marki mogły rozsądnie oczekiwać, że ich posty zobaczy około 5,5% obserwujących ich stronę. Im większa liczba polubień strony, tym gorsze wyniki zasięgowe. Można tu mówić o rozwoju, o wychodzeniu naprzeciw użytkownikom. Ale nie oszukujmy się. Całe to działanie dąży do zasilania facebookowej skarbonki. Publikujesz post i od razu widzisz (chyba że masz zablokowane konto reklamowe) krzyczący przycisk Promuj post. Więc klikasz, ustawiasz i promocja uruchomiona, a kasa Facebooka zasilona… Owszem, reklama na Facebooku wydaje się skuteczna, bo trafiasz do dużej ilości odbiorców, masz opcję wyboru wieku odbiorców, regionu reklamy. Ale biorąc pod uwagę całokształt zachowań Facebooka, czy można na tej platformie polegać. Naszym zdaniem nie.

Ograniczone zaufanie

Nasza agencja nie ma już najmniejszych wątpliwości, że Facebook nie jest narzędziem marketingowym, któremu możemy w pełni zaufać. Wyobraźmy sobie sytuację, że Facebook blokuje z dnia na dzień Twoje konto reklamowe. Albo jeszcze gorzej, Facebook nakłada blokadę na Twoją stronę na Facebooku, a Ty nie masz strony internetowej lub nie prowadzisz na niej działań związanych z content marketingiem i pozycjonowaniem. Poleganie tylko na Facebooku nie jest odpowiedzialne. Z dnia na dzień Twoja firma może zostać odcięta od klientów i kontaktu z nimi. Jeżeli kontaktujesz się z klientami tylko przez messanger możesz stracić dostęp do bardzo ważnych informacji. Facebook nie wybiera, nigdy nie wiesz, gdzie i za co możesz dostać bana. Odwołać się od blokady, czy skontaktować z supportem Facebooka nie jest łatwo. Nawet jeśli się uda, to i tak raczej nie ma co liczyć na pomoc, tylko czekać na decyzję odpowiedniego działu. To niestety może potrwać i wcale, nawet jeżeli nie złamaliśmy zasad, nie musi zakończyć się pozytywną decyzją i odblokowaniem konta.

Reklama firmy bez Facebooka?

Blokada konta reklamowego na Facebooku to nie koniec świata. Przypomnij sobie, ile z osób, które polubiły Twoją stronę to klienci, a ilu z nich to polubienia kupione na aukcjach, czy “zdobyte” dzięki facebookowym stronom typu “Polub moją stronę, a ja polubię Twoją”? Prawda może boleć, ale też otworzyć oczy na to, że są inne i zdecydowanie bardziej skuteczne formy promocji firmy w Internecie. I co najważniejsze, realne dotarcie do osób potencjalnie zainteresowanych zakupem usług, czy towarów Twojej firmy. Jakie to metody? Warto postawić na ruch organiczny z wyszukiwarek internetowych, zadbać o systematyczną publikację wysokiej jakości zoptymalizowane pod kątem treści na stronie internetowej, rozważyć uruchomienie bloga firmowego (tak, blog sprawdzi się w strategii marketingowej większości firm). Wówczas potencjalni klienci sami znajdą Twoją firmę i Facebook wcale nie będzie tu niezbędny. Alternatywnie możesz także skorzystać z reklamy Google Ads, która napędzi ruch bezpośrednio do jeszcze niewypozycjonowanej witryny internetowej.

Polecamy lekturę artykułu:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-11-27/facebook-s-ai-mistakenly-bans-ads-for-struggling-businesses

Artykuł jest oparty na naszym researchu i własnym doświadczeniu.