Home » Blog » Opisy produktów, które sprzedają. 5 zasad redagowania skutecznych opisów produktów w sklepie internetowym

Opisy produktów, które sprzedają. 5 zasad redagowania skutecznych opisów produktów w sklepie internetowym

jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym

Opisy produktów w sklepach online często są dodawane metodą “kopiuj i wklej”. W ten sposób nie tylko tracisz szansę na dobre pozycje w wynikach wyszukiwania. Pokazujesz klientom swój brak profesjonalizmu. Czy można obdarzyć zaufaniem właściciela sklepu, który nie zadaje sobie trudu pod kątem pozycjonowania i pisania wysokiej jakości, unikalnych opisów produktów? Poznaj 5 sposób, jak prawidłowo tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym


1. Opisy produktów do sklepów internetowych a wartość dodana

Zastanów się, czym Twój produkt odróżnia się od produktów konkurencji? Pomyśl, jak produkt może odmienić życie potencjalnego klienta? Klient chce wiedzieć, jakie korzyści przyniesie mu zakup konkretnego produktu. Charakterystyki rozmiarów, czy kaloryczności podane w tabelkach nie zwiększą konwersji w Twoim sklepie internetowym. Postaraj się te dane szczegółowe przełożyć na wartość. Jak? To proste. Spójrzmy na poniższy przykład:

„Shake proteinowy. Smak czekoladowy. Zawartość protein 50 g.”

Brzmi nudnie i nie wnosi żadnej wartości dla kupującego. Zamiast tego możesz napisać:

„Przepyszny shake proteinowy o smaku czekoladowym. Dzięki zawartości 50 g protein w jednej butelce skutecznie zastąpi posiłek. Shake świetnie sprawdzi się po treningu, wysiłku fizycznym, czy jako szybka przekąska w drodze.”

2. Krótkie i naturalne opisy produktów działają lepiej  

Lanie wody, upychanie słów kluczowych dla rzekomego szybszego pozycjonowania jest popularne wśród niedoświadczonych i nieprofesjonalnych SEO copywriterów. Podczas poszukiwania danego produktu i być może przeglądania strony kolejnego sklepu internetowego, klient nie będzie czytać długich wywodów. Naszpikowane niezrozumiałą terminologią techniczną treści, czy opisów produktów nasycone górnolotnymi frazami i wzniosłymi treściami. Żyjemy w ciągłym biegu, klient nie będzie tracił czasu na zagłębianie się w wywody.

Jeżeli chcesz ułatwić odbiorcy przeglądanie opisów produktów w Twoim sklepie internetowym, stosuj wypunktowania i krótkie akapity składające się z zaledwie kilku zdań. Profesjonalny opis produktu w sklepie internetowym musi wyglądać naturalnie i być łatwy do szybkiego przeskanowania wzrokiem. Ważne, aby pisać teksty dla człowieka, a potem pod SEO. Pisanie tylko pod wyszukiwarki to ślepy zaułek. Naturalny ton treści sprawi, że opis produktu zapadnie w pamięć odwiedzającemu Twój sklep internetowy. Jeżeli opis go nie przekona, po chwili bezpowrotnie opuści Twoją witrynę.

3. Pokaż produkt jako rozwiązanie problemu

Poszukiwanie produktu w Internecie, nie oznacza, że interesuje nas towar sam w sobie. Klient szuka określonego produktu, który rozwiąże jego konkretny problem. Załóżmy, że klienta interesują kubki porcelanowe do biura. Priorytetem może być możliwość używania ich w mikrofalówce i mycia w zmywarce bez utraty jakości produktu. Osoba spędzająca wiele godzin za biurkiem jest zainteresowana zakupem stolika pod komputer. Najistotniejsza może być dla niej opcja regulacji stelaża i nóg. Wszystko, co uczyni pracę przy komputerze bardziej komfortową bez obciążania kręgosłupa… Przykłady można mnożyć. Wielu sprzedawców skupia się na parametrach technicznych, zapominając o pisaniu opisów produktów pod kątem odbiorcy.

jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym

4. Pomyśl o swoim odbiorcy produktów

Pisanie opisów produktów dla jak największego grona odbiorców jest ślepym zaułkiem. Taka treść jest bezużyteczna. Profesjonalne pisanie opisanie produktów to umiejętność postawienia potencjalnego klienta w centrum uwagi.
Zadaj sobie pytanie:
👉 Kim jest Twój potencjalny klient?
👉 Jakiego języka używa?
👉 Co potencjalnego klienta może najbardziej interesować w danym produkcie?
👉 Jakie cechy produktu są najbardziej pożądane?
👉 Co w produkcie przypadnie temu potencjalnemu klientowi do gustu?
👉 Dlaczego potencjalny klient szuka tego konkretnego produktu?

Nie skupiaj się na charakterystykach, parametrach. Wyobraź sobie, że opis produktu to swego rodzaju osobista konwersacja z klientem. 

5. Optymalizacja opisów produktów pod kątem SEO

Podczas pisania produktów może kusić Cię używanie dużej ilości słów kluczowych. Umiar ma tu znaczenie. Upychając słowa kluczowe w opisach produktów, niebywale narażasz się Google. Wujek Google po prostu odkryje Twoje intencje i uzna treści na Twojej stronie internetowej za bezwartościowe. To poskutkuje spadkiem pozycji w wyszukiwarce. Ilość słów kluczowych w opisie produktu zależy od jego długości. Słowa kluczowe powinny być wkomponowane w treść naturalnie. 
Optymalizowanie opisów produktów pod kątem SEO wymaga:
dodaniu słowa kluczowego w nazwie produktu / tytule strony, nagłówkach
zoptymalizowanie opisów meta title i description, co zachęci potencjalnych klientów do odwiedzenia strony Twojego sklepu internetowego,
optymalizacji atrybutu ALT dla grafik.

Podsumowanie

Kiedy zakładamy sklep internetowy, opisy produktów najczęściej pochodzą bezpośrednio od producenta. Szczególną kategorią są opisy w sklepach w modelu dropshipping, gdzie otwarcie sklepu i wejście na rynek jest zwykle bardzo proste. Droga na skróty bardzo kusi. Czy na pewno warto nią podążać? Zdecydowanie nie. Taką samą treść mają setki innych sklepów z tymi samymi produktami, które oferuje Twoja firma. Jeżeli chcesz się wyróżnić spośród konkurencji i zwiększyć grono klientów, inwestycja w opisy produktów jest Twoją szansą na sukces. Nie po to zakładasz sklep, żeby po kilku miesiącach go zlikwidować?

Nie musisz zgłębiać tajników copywritingu i uczyć się, jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym. Możesz skupić się na sprzedaży. Realizujemy profesjonalne usługi copywriterskie dla sklepów internetowych w Polsce i polskich sklepów online za granicą. Prowadzisz sklep zoologiczny, z wyposażeniem wnętrz, tekstyliami, żywnością, sklep erotyczny z gadżetami dla dorosłych, aptekę internetową? Nasza agencja copywriterska jest do Twoich usług. Chętnie pomożemy i zadbamy o najlepszej jakości treści.