Home » Blog » Języki w Belgii. Jeżeli nie język belgijski to…

Języki w Belgii. Jeżeli nie język belgijski to…

Pierwsze skojarzenie na temat Belgii to czekolada, gofry, frytki belgijskie, czy piwo. Kiedy zastanawiasz się, jakim językiem posługują się mieszkańcy Belgii, odpowiedź też wydaje się oczywista. Pierwsze skojarzenie to język belgijski. Czy język belgijski to oby na pewno język osób mieszkających w Belgii? Możesz się zdziwić.

Belgia to mały kraj w Europie Zachodniej. Położona jest między Niemcami, Holandią i Francją. Na powierzchni ok. 30 000 km2 zamieszkuje 12 mln ludzi. Powierzchnię Belgii można więc porównać np. do województwa wielkopolskiego. Bez wątpienia to Belgia jest więc jednym z najgęściej zaludnionych krajów europejskich.

W jakim języku mówi się w Belgii?

Oficjalne języki urzędowe w Belgii

Belgia to kraj, w którym duża liczba osób jest osobami dwujęzycznymi. I nie chodzi tu o język angielski. Języki używane w Belgii dzielą się na języki urzędowe i inne języki (np. dialekty). Ze względu na bliskość Niemiec, Francji i Holandii, Belgia ma aż trzy języki urzędowe. To one przyczyniają się do rozdzielenia Belgii na trzy główne regiony. Językami urzędowymi Belgii są francuskiflamandzki (holenderski) i niemiecki. Nie ma odrębnego ogólnokrajowego języka belgijskiego.

języki w belgii

Flamandzki

Podczas gdy język niderlandzki (błędnie określany jako język holenderski) jest językiem urzędowym w Holandii, flamandzki jest jego odmianą belgijską. To wersja języka niderlandzkiego używana w północnej Belgii. Język flamandzki jest najbardziej popularny i posługuje się nim ok. 59% ludności Belgii. Używanie flamandzkiego akurat w północnej części kraju nie jest zaskoczeniem. W prawej górnej części Belgia graniczy z Holandią. Dlatego też flamandzki jest bardziej rozpowszechniony na północy. Język flamandzki obejmuje region stołeczny Brukseli i Flandrię, w tym prowincje Limburgia, Brabancja Flamandzka, Antwerpia, Flandria Wschodnia i Zachodnia.

Język flamandzki w Belgii a język niderlandzki w Holandii

Różnica między niderlandzkim z Holandii a flamandzkim w Belgii to poniekąd jak porównywanie brytyjskiego do amerykańskiego angielskiego. Kwestia jest nadal sporna. Część ekspertów uważa flamandzki za dialekt całkowicie odrębny. Są też osoby, które uważają flamandzki za język niderlandzki. Różnice w wymowie, słownictwie, gramatyce są jednak całkiem spore i ciężko ten fakt podważać.

Francuski

Niemal cała Bruksela, podobnie jak i południe kraju, posługuje się językiem francuskim. Południowa część Belgii znana jest także jako Walonia. Właśnie tu język francuski to typowa lingua franca. Językiem francuskim posługuje się tu większość mieszkańców regionu. Język francuski jest w Belgii drugim językiem narodowym w Belgii. Jako pierwszego języka używa go aż 4,5 miliona osób. Francuskojęzyczni mieszkańcy to jednak nie tylko Walonia, ale też mieszkańcy także stolicy Brukseli.

Francuski w Belgii takim sam jak we Francji?

Z jednej strony język francuski używany w Belgii w dużym stopniu nosi cechy podobieństwa do typowego języka francuskiego. Można jednak zauważyć wyraźne różnice w wymowie słownictwie. Chcąc skorzystać z usług tłumacza francuskiego zdecydowanie lepiej zlecić to tłumaczowi z Belgii. Bez wątpienia jednak osoby posługujące się językiem francuskim będą w stanie porozumieć się w Belgii w języku francuskim. Wystarczy dostosować się do lokalnego akcentu.

Niemiecki

Język niemiecki i samo posługiwanie się nim w Belgii nie jest popularne. Język niemiecki jest używany przez zaledwie 1% mieszkańców. Sami Belgowie twierdzą, iż język niemiecki jest używany tylko w tej części Belgii, która kiedyś należała do Niemiec. Wśród mieszkańców Brukseli nadal krąży żart, że nikt nigdy nie spotkał osoby z tej części kraju. Osoby mówiące po niemiecku pochodzą z obszaru znanego jako „Liege”, który znajduje się bezpośrednio na granicy z Niemcami. Język niemiecki miał znacznie mniej czasu na rozwój w Belgii niż język francuski i flamandzki. Obszar ten został włączony do Belgii dopiero po I wojnie światowej. Język niemiecki w Belgii posiada te same konstrukcje językowe jak formalna wersja języka niemieckiego używanego i nauczanego w Niemczech.

Język angielski – czy jest używany w Belgii?

Belgia to swoista wieża Babel. Biorąc pod uwagę i tak dużą różnorodność dla małego kraju mogłoby się wydawać, że nie ma już miejsca na kolejne języki. Oficjalnie w Belgii nie ma regionu, w którym społeczność posługuje się językiem angielskim. I często możliwość posługiwania się językiem angielskim w Belgii jest negowana i rzekomo Belgowie nie posługują się językiem angielskim. Jednak to właśnie angielski jest to prawdopodobnie trzecim najpopularniejszym językiem używanym w Belgii. Połowa mieszkańców Belgii to osoby pochodzące z innych krajów. Siłą rzeczy angielski jest powszechnie używany obok oficjalnych języków francuskiego i flamandzkiego. Językiem angielskim posługuje się aż 55% mieszkańców kraju.

 

Dodaj komentarz