Home » Blog » 5 zasad jak wybrać odpowiedniego copywritera?

5 zasad jak wybrać odpowiedniego copywritera?

agencja copywriterska, kopirajter, copyrighter

Wybór dobrego copywritera to nie lada zadanie. Zamiast powierzać treści w ręce przypadkowego freelancera, warto przemyśleć kilka kwestii. Powierzenie copywritingu złej osobie to nie tylko strata czasu, ale i pieniędzy. Co należy wziąć pod uwagę? Zapraszamy do lektury artykułu.

 Zasada 1. Sprawdź stronę internetową copywritera

Każda osoba profesjonalnie podchodząca do swojej pracy posiada własną witrynę. To niewątpliwie najlepsza wizytówka. Nie tylko sprawdzisz zakres usług. Będziesz mieć możliwość zapoznania się z przykładowym portfolio. Blog to również dobre miejsce do sprawdzenia wiedzy, stylu pisania i zaangażowania w prowadzony biznes. Witryna internetowa to swego rodzaju CV. Możesz patrzeć na nią i traktować jako aplikację do pracy. Jeżeli język redagowania treści i usługi danego copywritera wzbudzą zainteresowanie, podejmiesz kroki do nawiązania współpracy. Podobnie, jakbyś zatrudniał/-a osobę do pracy w swojej firmie. Różnicą jest tylko brak rozmowy kwalifikacyjnej. 😊

kopirajter, copyrighter, copywriter

Zwykle firmy, zainteresowane usługami copywritingu, kierują swoje kroki do agencji marketingu internetowego. Innym zachowaniem jest zlecanie pisania tekstów przez portale dla freelancerów. Chociaż duża część osób może poważnie podchodzić do zleconych zadań, warto zachować czujność. Zbyt niskie ceny oferowane przez copywritera powinny od razu w głowie zapalić czerwoną lampkę. Dlatego warto szukać dobrego copywritera przez wyszukiwarkę. Strona internetowa najlepiej oddaje styl pisania. Wtedy łatwo zdecydujesz, czy charakter pisania odpowiada Twojemu biznesowi. Może okazać się, że język tekstów będzie trudny do odbioru, nafaszerowany specjalistycznym słownictwem. I w żaden sposób nie będzie pasować do Twojej firmy. Na portalach dla freelancerów nie jesteś w stanie tego sprawdzić. Pisanie zlecasz tak naprawdę przypadkowej osobie.

Zasada 2. Nisza copywriterska

Obecne zapotrzebowanie na usługi copywritingu sprawia, że większość copywriterów jest specjalistami od wszystkiego. Nasza Agencja Copwyriterska Black Penguin nie pochwala takiego zachowania. Nie jest możliwe, aby osoba, która specjalizuje się w tematyce finansów, była w stanie pisać wysokiej jakości opisy produktów do sklepu zoologicznego… Nic w tym złego, jeżeli „kopirajter” próbuje swoich sił w różnych branżach, czy różnych usługach copywritingu (artykuły, teksty zapleczowe, naming, treści na landing page). Jednak taka osoba musi czuć się pewnie w tym, co robi. Powierzasz przecież swoje pieniądze i zaufanie.

Treści na stronie internetowej Twojej firmy lub sklepu online to wizerunek, który musi być jak najlepszy. Potencjalny klient, widząc niskiej jakości teksty, od razu spostrzeże się, że nie dbasz o profesjonalizm. Jeżeli będziesz mieć na stronie nieciekawe teksty, nie wzbudzisz przeświadczenia o bezpieczeństwie zakupów u Ciebie. Nikt nie odważy się skorzystać z Twoich usług. Dlatego za nim powierzysz pisanie tekstów na bloga przypadkowemu freelancerowi, dodasz zlecenie na portale dla copywriterów, zrób research w Internecie. Wyszukiwarka podsunie Ci niejednego specjalistę w Twojej branży. To nic nie kosztuje. Kto wie, możesz zyskasz partnera do długofalowej współpracy?

Zasada 3. Zwrot z inwestycji

Kiedy kupujesz towar w sklepie, oczekujesz określonych korzyści. Na przykład wybierając fotel do pracy przy komputerze, kierujesz się zdrowiem kręgosłupa. Odpowiednie krzesło pozwoli Ci uwolnić się od bólów szyi i zatroszczy się o dobrą postawę. Tak samo jest w sytuacji zakupu usług copywriterskich. Nie dysponujesz dużym budżetem? Wcale nie musisz rezygnować z profesjonalnych treści. Tanie pisanie tekstów przez  „copyrighterów” 🤨 to kuszący slogan. Ale jest to jedynie wabik dla nieświadomych klientów. Tak naprawdę te tanie usługi będą kosztować Cię drożej. Lepiej od razu powierz je w ręce dobrego copywritera.

kopirajter, copywriter, copyrighter

Zamiast rzucać się na głęboką wodę i przepalać budżet firmowy, skup się na najważniejszych treściach. Zleć opisy produktów do sklepu internetowego tylko w określonej partii. Powierz napisanie kilku artykułów na bloga firmowego. Będzie to kosztować taniej. Zyskasz teksty od profesjonalisty, a nie tanie treści od amatora, który łapie wszelkie zlecenia na portalach dla freelancerów za kilka złotych. Nikt za 5 zł za 1000 znaków ze spacjami nie napisze dobrej treści, czy interesującego opisu produktu.

Zasada 4. Cena

Kto z nas nie lubi kupować tanio. Jednak zakup usług dla biznesu wygląda zupełnie inaczej. Cena może okazać się zgubna. Zamiast do sukcesu, tanie usługi copywriterskie mogą sprowadzić Twój biznes do ślepego zaułku. Dlaczego? Możemy dać się zwieść typowej konwersacji sprzedażowej, chwytliwym tekstom reklam. Tym przeważnie maskowany jest brak doświadczenia. Niejednokrotnie kreujące się na wielkie agencje, firmy po prostu powierzają taśmowo zlecenia przypadkowym copywriterom zewnętrznym. Nie ważne, czy osoba ma doświadczenie w danym obszarze i jak pisze. Liczy się schodzenie poniżej stawek rynkowych. Nie działa to w żaden sposób na Twoją korzyść.

Prowadząc firmę, przeznaczasz jakąś część budżetu na działania marketingowe, w tym copywriting. Tanie teksty będą słabej jakości. Jest to wręcz oczywiste. Nie pozwolą one osiągnąć zamierzonych celów: lepsze pozycje w Google, większa ilość klientów, ruch na stronie, polecenia. Wówczas będziesz zmuszony/-a raz jeszcze zlecić pisanie tekstów lub przeredagowanie już istniejących (ta druga opcja jest niezwykle kłopotliwa i nie każdy copywriter będzie chciał poprawiać raz wykonaną pracę). Specjaliści w swoim fachu nigdy nie zaniżają ceny swojej pracy. Szanują swój wysiłek, profesjonalizm i zdobyte doświadczenie.

Zasada 5. Umiejętności dodatkowe

Nie musisz zatrudniać korporacyjnej agencji marketingu internetowego z pierwszych stron wyszukiwarki Google. Jeżeli prowadzisz małą firmę lub działasz tylko na rynku lokalnym, nie potrzebujesz zatrudniać specjalistę SEO. Wysokie pozycje w Google można uzyskać z pomocą content marketingu. Dobry copywriter często posiada wiedzę z zakresu optymalizacji stron internetowych i obsługuje odpowiednie narzędzia. Zadba o analizę konkurencji, wybierze najlepsze słowa kluczowe. Zredaguje także najlepsze nagłówki i napisze treści dla meta description. Zdecydowanie warto zatrudnić osobę z doświadczeniem w WordPressie lub każdym innym systemie zarządzania treścią CMS, którego używa Twoja strona. SEO copywriter zajmie się opracowaniem treści i jej publikacją. Tańszym kosztem, ale równie skutecznie, Twoja mała firma wypłynie na szeroki wody.