Home » Blog » Jak wybrać agencję marketingu internetowego dla lokalnej firmy?

Jak wybrać agencję marketingu internetowego dla lokalnej firmy?

Agencje marketingu internetowego wyrastają niczym grzyby po deszczu. Wejść do branży jest stosunkowo łatwo: wystarczy odrobina wiedzy, jakiś kurs, strona internetowa i można działać. STOP. Za nim podejmiesz pochopną decyzję, wybierając pierwszą lepszą znalezioną w Google agencje, warto zapoznać się z czynnikami, które będą miały dla Ciebie kluczowe znaczenie w podjęciu ostatecznej decyzji.

Długoterminowa umowa

Podpisywanie „cyrografu” na kilka, a może i kilkanaście miesięcy jest wciąż stosowaną przez agencje marketingu internetowego metodą.

Płatność za efekt

Pozornie oferta płatności za efekt wygląda bardzo kusząco i atrakcyjnie, bo zapłacisz dopiero za widoczne skutki działań. W pozycjonowaniu nie ma jednak czegoś takiego jak gwarancja TOP3, TOP10. Każda firma poszukująca agencji marketingu internetowego powinna znać ten fakt. Nawiązanie współpracy z agencją z uwzględnieniem płatności za efekt okaże się pułapką, z której trudno będzie wyjść. Płatność za efekt pociągnie za sobą podpisanie umowy. Rezygnacja z niej nie będzie już tak łatwa, a kara za przedterminowe rozwiązanie może kosztować więcej, niż budżet, który mogliśmy przeznaczyć na uczciwą kampanię.

agencja marketignu internetowego Polska, UK

100% gwarancja pierwszych pozycji w Google

Obiecywanie TOP3, TOP10, mrzonki o pierwszych pozycjach w Google, to częsta i, niestety nieuczciwa, praktyka. Nieświadomy klient, któremu zależy na wypozycjonowaniu witryny, wpada w sidła firmy, która na wstępie nie jest szczera. Warto zapamiętać, że nikt, żadna firma, nawet największa agencja marketingu internetowego, najlepszy specjalista od SEO, nie jest w stanie zapewnić, które pozycje uda się osiągnąć. Wszystko zależy od algorytmu Google, na który nie da się wpłynąć. Jedyne co można zrobić to starać się osiągać wysokie pozycje i zwiększać widoczność witryny, chociażby za pomocą wysokiej jakości content marketingu.

Szybkie efekty gwarantowane

Jeżeli na stronie internetowej agencji marketingu internetowego widnieje informacja o szybkich efektach, powinna od razu zapalić się w Twojej głowie czerwona lampka. Dlaczego? Nikt nie jest w stanie szybko wypozycjonować strony internetowej. To proces długotrwały, który nawet dla strony lokalnej, zależnie od konkurencji, może wynieść kilka miesięcy. To ciężka, długotrwała i systematyczna praca nad dobrymi pozycjami i widocznością w Internecie. Szybkie efekty osiągane są z pomocą black hat SEO, czyli nieuczciwych technik. Najszybszym tu efektem może być jedynie kara od Google i zbanowanie strony. Pozycjonerzy stosujący black hat SEO uciekają się do tworzenia stron, na których nie ma informacji związanych z zapytaniem, ale są umieszczone w nadmiarze słowa kluczowe(tzw. keyword stuffing). Dochodzi też do ukrywania tekstu lub linków, jak i masowego kupowania linków prowadzących do strony. Takie działania przyniosą witrynie i firmie więcej szkody, aniżeli pożytku.

agencja marketignu internetowego Polska, UK

Pakiet czy nie?

Przeglądając strony agencji marketingu internetowego, pozycjonerów-freelancerów, specjalistów od SEO, trafisz na rozmaite oferty. Jedne strony będą zawierać ceny przybliżone określonej usługi. Na innych z kolei znajdziesz gotowe pakiety, które wystarczy wrzucić do wirtualnego koszyka. Są też strony, które nie podają cen usług, a powołują się na wycenę indywidualną usługi.

Niektóre z agencji jak ognia unikają gotowych cenników, uważają je za zło, bo pakiet skrojony na miarę nie gwarantuje indywidualnego podejścia. Wiele agencji i freelancerów stawia na cennik indywidualny. Z drugiej strony klient, odwiedzający stronę agencji marketingu internetowego, może zniechęcić się, nie widząc cen usług. To tak jak w sytuacji, kiedy stoi się przy półce z towarem i próbuje znaleźć cenę towaru. Czytnik ceny jest gdzieś w sklepie, ale nie chce Ci się go szukać. Zniechęca do zakupu, prawda? Tracisz czas, piszesz maile, czekasz na odpowiedź. Chcesz w końcu wiedzieć jak najwięcej, za co płacisz, przez jaki czas będzie promowana witryna itp. Nie wiesz, czy firma, freelancer, stosuje te same stawki w przypadku wszystkich klientów, czy nie uzależnia ceny od budżetu klienta, wielkości jego firmy, zakresu ewentualnych działań. W przypadku pakietów sprawa jest znacznie prostsza. Audyt strony przed rozpoczęciem działań jest obowiązkowy, ale nie musi determinować ceny usługi. Kiedy masz przed oczami pakiety, widzisz, za co płacisz, jakie usługi wchodzą w zakres działań, jak długo działania w danej cenie będą prowadzone, ile postów tygodniowo uzyska Twój blog, ile wpisów pojawi się na funpage Facebook, jaki budżet będzie przeznaczony na kampanię w Google Ads. Wszystko jest czarno na białym.

Pakiet można porównać do abonamentu. Opłacasz usługę na miesiąc, na jego zakończenie otrzymujesz raport. W kolejnym miesiącu możesz, ale nie musisz kontynuować współpracy. Bez zobowiązań i cyrografów. Dla lokalnej firmy to doskonałe rozwiązanie. Ceny w pakietach są zwykle cenami ostatecznymi. Wiesz za co płacisz i na co się decydujesz.

Pozycjonowanie to proces długotrwały. Trzeba być cierpliwym, aby zauważyć pierwsze rezultaty. Nie warto rezygnować ze współpracy z agencją marketingu internetowego po pierwszym miesiącu, jeżeli widzimy, że działania, które są przez nią podejmowane, nie tylko nas satysfakcjonują, ale też ewidentnie dążą do osiągnięcia założonych celów. Celem jest widoczność w Internecie, a nie jak najszybsze zaistnienie w TOP 3 w wyszukiwarce Google.

 

Dodaj komentarz