Home » Blog » Copywriting ­— dwie strony medalu

Copywriting ­— dwie strony medalu

copywriter freelancer


Zlecenie napisania treści na stronę firmową, artykułu na bloga, czy zredagowanie opisów dla sklepu internetowego… To najczęściej pojawiające się oferty dla copywriterów. Niestety wielu zleceniodawców wręcz żeruje na zleceniobiorcach. Copywriterzy, w szczególności młodzi i bez doświadczenia w redagowaniu tekstów, lgną do ofert niczym ćmy do światła.


Giełdy tekstów – bogactwo ofert, konkurencja i zaniżane stawki


Kiedy potrzebujesz zlecić tekst na swoją stronę internetową, czy witrynę klienta, najprostszym sposobem jest skorzystanie z giełdy tekstów czy platform skupiających usługodawców i copywriterów. Łatwość dostępu do tego rodzaju witryn i brak unormowanych stawek copywritingu sprawia, że niestety zleceniodawcy skutecznie wykorzystują copywriterów. Cena copywritingu jest często nieadekwatna do listy wymogów publikowanych w danym zleceniu. Nieświadomy klient często nawet nie ma pojęcia, że treści na jego stronę tworzone są przez zupełnie przypadkowe osoby, a nie pracowników agencji. Lwia część kwoty, nawet za zlecone i zrealizowane w pełni profesjonalne usługi copywriterskie pozostaje w agencji, ochłapy rzucane są zleceniobiorcom. Copywriterzy na platformach ze zleceniami po prostu “łapią” każde dodane zlecenie. Ich oferta to najczęściej “kopiuj i wklej”, bez jakiegoś zagłębiania się w szczegóły zlecenia. Im więcej, tym lepiej.

profesjonalny copywriter, usługi copywriterskie

Ale czy profesjonalny copywriter jest w stanie pisać o wszystkim, jednocześnie zachować wartość merytoryczną i stworzyć dodatkowo tekst przyjazny dla SEO? Liczy się wyspecjalizowanie w dwóch, trzech tematach. Osoba obeznana w pisaniu tekstów na temat finansów, rachunkowości, czy księgowości nie stworzy rzeczowego artykułu na bloga o medycynie naturalnej, czy przyciągających uwagę opisów produktów dla sklepu ze sprzętem AGD. W dobrze prowadzonym content marketingu liczy się jakość, a nie ilość. Google lubi treści profesjonalne i wysokiej jakości. Wrzucanie na stronę byle czego to droga donikąd i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Wysokie pozycje w Google można osiągnąć wyłącznie z pomocą dobrych treści, użytecznych dla Internautów.


Tani tekst nie znaczy wartościowy

Giełdy tekstów, platformy ze zleceniami dla copywriterów, skutecznie przyciągają osoby, które nie posiadają portfolio. Wychodzenie z założenia, że im więcej tekstów napiszemy, tym większe będzie nasze portfolio copywritera, niekoniecznie jest słusznym myśleniem. Napisanie 100 niskiej jakości tekstów preclowych nie będzie świadczyć o wiarygodnych umiejętnościach copywriterskich.

Osoby zlecające usługi copywriterskie za pomocą tego typu platform to bardzo często pracownicy lub właściciele agencji marketingu internetowego, którzy jak najtańszym kosztem i po jak najniższej stawce chcą zlecać copywriting. To nie jest uczciwe zachowanie. Czy zlecanie artykułu merytorycznego o żądanej długości minimum 5000 znaków na portal wędkarski za 13 zł całość jest uczciwe ze strony zlecającego? Czy zlecanie opisów produktów, kategorii dla sklepu internetowego o minimalnej długości 3000 znaków ze spacjami za 8 zł jest w porządku wobec osoby przyjmującej zlecenie? Niestety nie.

Nie oszukujmy się, ale za 13 zł nikt nie napisze wysokiej jakości treści. Tak głodowa stawka to po prostu wstyd dla osób zlecających pisanie treści i żerowanie na innych. Czy przykładowe 13 zł za artykuł o długości 5000 znaków ze spacjami jest adekwatne do czasu poświęconego na research i czas poświęcony na stworzenie treści? Czy to kwota odpowiednia to obecnych kosztów życia? Copywriterzy też nie pozostają bez winy. Przyjmowanie takich zleceń i zgadzanie się na pisanie tekstów za kilka złotych jedynie napędza machinę nieuczciwości.

Chcesz zlecić usługę copywritingu? Jakość ma dla Ciebie znaczenie? Jesteś w odpowiednim miejscu. Nasza Agencja Copywriterska “Black Penguin Agency” chętnie nawiąże współpracę. Przyjmujemy pojedyncze zlecenia, jak i jesteśmy otwarci na długofalową współpracę. 🙂 Skontaktuj się z nami:

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]