Home » Blog » Breadcrumbs, czyli jak okruszki mają się do strony internetowej?

Breadcrumbs, czyli jak okruszki mają się do strony internetowej?

Jeżeli okruszki kojarzą się Tobie wyłącznie z bajką “Jaś i Małgosia” to zachęcamy do lektury artykułu. 😉

Breadcrumbs, inaczej okruszki, nawigacja okruszkowka („breadcrumb trail”) to rodzaj dodatkowego schematu nawigacji. Termin „breadcrumb” pochodzi z bajki „Jaś i Małgosia”, w której dwójka głównych bohaterów pozostawiała okruszki chleba, aby znaleźć drogę powrotną i wydostać się z lasu. Kiedy mówimy o “breadcrumbs” nie mamy na myśli “nawigacji” w lesie… Breadcrumbs mają za zadanie pokazać użytkownikowi danej strony internetowej, gdzie obecnie znajduje się, w którym miejscu strony obecnie przebywa i ułatwić poruszanie się w danej witrynie.

okruszki

Breadcrumbs, czy są niezbędne?

Nawigacja okruszkowa może wydawać się czymś zbędnym. Skoro strona posiada menu, po co wdrażać jakieś dodatkowe opcje nawigacji na stronie internetowej? Breadcrumbs to „must have” każdej dużej witryny internetowej. Dlaczego? Breadcrumbs zapewnia użytkownikom danej strony internetowej alternatywną metodę nawigacji. Użytkownik widzi, gdzie obecnie znajduje się w hierarchii strony. Zmniejsza to liczbę kliknięć, kroków niezbędnych do przejścia na inną podstronę w hierarchii, czy chociażby na główną kategorię w witrynie. Breadcrumbs są szczególnie przypadnie w witrynach, które posiadają więcej niż dwa poziomy w menu, ale nie jest to warunkiem. Breadcrumbs pomaga użytkownikowi strony internetowej odpowiedzieć na pytania: „Gdzie ja jestem?”, „Gdzie mogę pójść?”. Breadcrumbs są niezbędne zarówno na rozbudowanych witrynach sklepów internetowych, jak i na stronach firm usługowych.

okruszki

Breadcurmbs a SEO

Okruszki (breadcrumbs) są elementem przyjaznym dla SEO. Ułatwiona nawigacja zachęca odwiedzających witrynę do zobaczenia większej ilości stron przed opuszczeniem strony. Zmniejsza się w ten sposób współczynnik odrzuceń. Breadcrumbs są elementem niezbędnym na stronie internetowej przyjaznej SEO. Breadcrumbs muszą wyglądać naturalnie i nie odciągać oprawą graficzną od głównego menu. Wówczas nie uzyskamy zamierzonego efektu. Dobrze zaprojektowane breadcrumbs pozytywnie wpływają na wrażenia użytkownika. Dodatkowo można poprawić swój ranking, wyświetlając menu nawigacyjne w opisie meta.

Najlepsze wtyczki do okruszków na WordPressie

Jeżeli posiadasz stronę internetową opartą o system WordPress, implementacja okruszków jest prosta. Nie musisz zatrudniać programisty. Wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę. Najlepsze wtyczki breadcrumbs dla stron na WordPress:

- Breadcrumb NavXT,
- Flexy Breadcrumb,
- WooCommerce Breadcrumbs
- Breadcrumb,
- Yoast SEO.
 
 

Dodaj komentarz